Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Aktualności

Warsztaty „Imperialny projekt Prus Wschodnich."

Warsztaty „Imperialny projekt Prus Wschodnich. Aneksja ziem polskich podczas niemieckiej okupacji i rola narodowych socjalistów z Królewca, Tylży i Olsztyna”

 Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie,  Fundacja „Borussia” oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie zapraszają na warsztaty „Imperialny projekt Prus Wschodnich. Aneksja ziem polskich podczas niemieckiej okupacji i rola narodowych socjalistów z Królewca, Tylży i Olsztyna” w ramach Festiwalu Mendelsohna.

 Podczas II wojny światowej nazistowskie władze Prus Wschodnich odegrały ważną rolę w przeprowadzeniu aneksji Suwalszczyzny, Mazowsza Północnego, Białostocczyzny oraz Grodzieńszczyzny. Właśnie tam polityka okupacyjna i przeprowadzone w sposób systematyczny zbrodnie na ludności cywilnej zostały realizowane przez niemieckich urzędników i funkcjonariuszy, którzy często pochodzili z Prus Wschodnich. Grupa ta odegrała np. kluczową rolę w stworzeniu Okręgu Białostockiego i w przeprowadzeniu  Holocaustu na tym terenie.

 Warsztaty z dyskusją panelową skierowane są przede wszystkim do nauczycieli, ale również do wszystkich innych osób zainteresowanych tym tematem. Oprócz popularyzacji aktualnych badań historyków nad okupacją niemiecką na ziemiach przyłączonych do Prus Wschodnich dyskutowane będzie zagadnienie, na ile specyficzna rola Prus Wschodnich w okresie nazistowskim wpłynęła na obecną kulturę pamięci tego regionu i czy dzisiaj istnieje coś w rodzaju regionalnej odpowiedzialności za pamięć o tym okresie.

Prowadzący:

 dr Ralf Meindl, dr Jan Daniluk, dr des. Christhardt Henschel, dr Elżbieta Szubska-Bieroń,

dr hab. Daniel Boćkowski, prof. UwB, dr Felix Ackermann, dr Rafał Żytyniec

 

Szczegółowy program 

 

Warsztaty odbędą się w Domu Mendelsohna w Olsztynie, ul. Zyndrama z Maszkowic 2

w dniu 13 października 2018 r. w godzinach 9 - 16.

 Chętni mogą zapisywać się za pomocą formularza zgłoszeniowego do 9 października 2018 r.

 Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Dodatkowe informacje